قالب وردپرس قالب وردپرس آموزش وردپرس قالب فروشگاهی وردپرس وردپرس

آشنایی با نهاد های حامی کارآفرینی، بخش سوم: شتابدهنده های کسب و کار+ لیست شتابدهنده های ایران

شتاب‌دهنده‌‌‌ها موسساتی هستند که از ابتدای کار یک استارتاپ آن را تحت پوشش خود در ‌‌‌می‌آورند. این مجموعه‌‌‌ها در ابتدا شرکت‌کنندگان را برای مدتی کوتاه مورد بررسی قرار ‌‌‌می‌دهند و سپس ایده‌‌‌های برگزیده را از میان آن‌‌‌ها گلچین ‌‌‌می‌کنند.

پس از انتخاب تیم‌‌‌های برتر توسط شتاب‌دهنده، مبلغی در اختیار استارتاپ‌‌‌ها قرار ‌‌‌می‌گیرد و تیم‌‌‌ها برای اثبات طرح خود و به مرحله تجاری رساندن آن چیزی در حدود ۶ ماه فرصت دارند. البته در قبال این مبلغ، شتاب‌دهنده بین ۱۰ تا ۲۰ درصد از سهام استارتاپ‌‌‌ها را از آن خود خواهد کرد.

در طول مرحله دوم و ۶ ماهی که تیم‌‌‌ها برای پیاده‌سازی ایده خود فرصت دارند، شتاب‌دهنده فضا و امکانات مناسب را در اختیار استارتاپ‌‌‌ها قرار ‌‌‌می‌دهد. در این زمان همچنین مربیانی (منتور) بر روی کار تیم‌‌‌ها نظارت ‌‌‌می‌کنند و تلاش ‌‌‌می‌نمایند تا تجربیات خود را با شرکت‌کنندگان به اشتراک گذارند. در واقع خدمات شتاب‌دهنده‌ها را می‌توان به چهار گروه: سرمایه‌ای، منتورشیپ (مربی)، فضای کاری و آموزش (دوره‌های آموزشی و کارگاه‌های مرتبط) تقسیم کرد.

در نهایت و پس از پایان مرحله دوم، یک بار دیگر استارتاپ‌‌‌ها باید نتیجه کار خود را برای هیئت داوران تشریح کنند. در این گام نیز تعدادی دیگر از تیم‌‌‌ها حذف ‌‌‌می‌شوند و تنها چند استارتاپ این فرصت را دارند تا سرمایه اصلی را از شتاب‌دهنده دریافت نمایند. معمولا این افزایش سرمایه با افزایش سهام شتاب‌دهنده در استارتاپ نیز همراه ‌‌‌می‌شود.

در ایران هم‌اکنون چند مجموعه در قالب شتاب‌دهنده مشغول به فعالیت هستند که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌گردد:

 

 

 

شتاب‌دهنده شریف

یکی از اولین شتاب‌دهنده‌های کشور، شتاب‌دهنده شریف است که از اسفند ۹۲ کار خود را آغاز کرده است. این شتاب‌دهنده که در مجتمع خدمات فناوری دانشگاه صنعتی شریف مستقر می‌باشد، اولین برنامه شتاب‌دهی برخاسته از نهاد دانشگاه در ایران است.

خدمات پنج‌گانه شتاب‌دهنده شریف:

  1. تامین نیازهای مالی اساسی استارتاپ تا سقف ۲۵ میلیون تومان؛
  2. اختصاص فضای استقرار در مجتمع خدمات فناوری واقع در دانشگاه صنعتی شریف؛
  3. ارائه آموزش‌های مورد نیاز برای یک استارتاپ؛
  4. ارائه خدمت حمایت فکری و فنی (منتورشیپ) توسط شبکه‌ای از کارآفرینان و شرکت‌های دانش‌بنیان شریفی؛
  5. فراهم کردن امکان ارتباط با سرمایه‌گذاران برای ورود به مرحله بعدی رشد.

فعالیت این برنامه زیر نظر معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه صنعتی شریف، می‌باشد لذا در طول حضور تیم‌ها در شتاب‌دهنده شریف، بهره‌مندی از تمامی این خدمات هزینه‌ای نداشته و بدون مشارکت در سهام آن‌ها در اختیار استارتاپ‌های شریفی قرار می‌گیرد.

شتاب‌دهنده دیموند

شتاب‌دهنده دیموند از سال ۹۳ کار خود را آغاز کرده است. برنامه شتاب‌دهی آن در سطح جهانی طراحی شده و با استفاده از امکانات داخلی پیاده‌سازی می‌شود. بعد از گزینش، تیم‎ها وارد مرحله شتاب‌دهی به مدت ۱۰ هفته می‌شوند. در این مرحله است که کسب‌وکارهای نوپا و تیم‌ها در مسیر شکل‌دهی به هدفشان در جاده کارآفرینی قدم می‌گذارند.

شتاب‌دهنده آواتک

آواتک به صورت تخصصی در حوزه فناوری اطلاعات فعالیت می‌کند که شامل پروژه‌هایی بر بستر اینترنت، موبایل، آموزش آنلاین، تجارت الکترونیک، بازی‌ها و سرویس‌های کلاد یا ابری می‌باشد. محل استقرار این شتاب‌دهنده دانشکده فنی دانشگاه تهران واقع در خیابان کارگر شمالی می‌باشد. روش ورود استارتاپ به شتاب‌دهنده آواتک به این صورت است که پس از اعلام ثبت‌نام و جذب استارتاپ‌ها، یک همایش معرفی در حضور داوران برتر کارآفرینی و مدیران آواتک برگزار خواهد شد، که در آن تیم‌ها در یک مدت زمان کوتاه تعیین‌شده، به معرفی ایده، استارتاپ و تیم اجرایی خود می‌پردازند. پس از اظهارنظر و رأی‌گیری داوران، تیم‌های منتخب از بین شرکت‌کنندگان انتخاب شده و وارد آواتک می‌شوند. کل فرآیند ورود، شتاب‌گیری و سرمایه‌گذاری بر روی یک استارتاپ در آواتک ۶ ماه در نظر گرفته شده است.

شتاب‌دهنده مپس (پایگاه اینترنتی ندارد)

مجتمع پارس سامانه‌های دانش پویا، به اختصار مپس به تلاش مدیرعامل خود یعنی فریدون کورنگی راه‌اندازی شده است.

او این شرکت را یک سرمایه‌گذار خطر پذیر یا همان VC می‌داند و می‌خواهد از تجارب ۳۰ ساله خود در خارج از کشور که منجر به راه‌اندازی ۴ استارتاپ موفق و ۳ استارتاپ ناموفق شده است، استفاده کند.

مپس فقط طرح‌هایی با دید جهانی را می‌پذیرد و ایده‌های منحصر شده به ایران را برای سرمایه‌گذاری قبول نمی‌کند. گروه بسیاری از تحصیل‌کردگان ایرانی داخل و خارج از کشور با این شتاب‌دهنده همکاری می‌کنند.

شتاب‌دهنده نوپایار

مأموریت نوپایار، همان‌گونه که از نامش پیداست، یاری دادن به کسب‌وکارهای نوپا است. کسب‌وکارهایی که علاوه بر نوپا بودن، در بازارها و صنایع نوی مبتنی بر دانش و فناوری ایجاد می‌شوند.

مرکز شتاب‌دهی نوآوری

مرکز شتاب‌دهی نوآوری، با هدف تقویت اکوسیستم کارآفرینی و شتاب‌دهی به رشد استارتاپ­‌های ایرانی فعالیت خود را با حمایت معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و زیر نظر پارک فناوری پردیس از ابتدای تیرماه ۱۳۹۳ آغاز نمود. هدف اصلی این مرکز، اجرای برنامه «استارتاپ ایران» بعنوان یک برنامه ملی (که در کشورهای دنیا تحت عنوان Startup Nation راه‌اندازی و هدایت می­‌شود) در کشور است.

این مرکز با مشارکت جدی و همکاری متقابل بخش دولتی و بخش خصوصی راه­‌اندازی شده و در مدیریت آن، از ابزارها و تجربیات هر ۲ نهاد استفاده می­‌شود. پارک فناوری پردیس بعنوان سازمان مادر ایجادکننده این مرکز، شرکت سرآواپارس بعنوان سرمایه گذار، صندوق توسعه فناوری­های نوین بعنوان سرمایه گذار، کانون کارآفرینان صنعتی ایران بعنوان مجری رویدادهای استارتاپ ویکند و شرکت آوای تک پردیس بعنوان مجری دوره‌های شتاب‌دهی در این مرکز مشارکت داشته و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری نیز از فعالیت­‌های این مرکز، حمایت­‌های مادی و معنوی به‌‎عمل می­‌آورد.
عمده مخاطبین این مرکز، متخصصین و صاحبین ایده و کارآفرینان هستند و قصد ایجاد یک استارتاپ یا آموختن روش تیم‌­سازی را دارند. مرکز شتاب‌دهی نوآوری، با اجرای برنامه‌­های متنوع، نسبت به ترویج فرهنگ و آموزه‌های کارآفرینی اقدام کرده و با استقبال غیر قابل پیش‌بینی جوانان کشور مواجه شده است.

شتاب‌دهنده بردیا

شتاب‌دهنده بردیا از سال ۱۳۸۴ فعالیت خود را شروع کرد و پس از ۳ سال مطالعه و کسب تجربه در این زمینه در سال ۸۷ اولین استارتاپ خود را شتاب‌دهی کرد و با گذشت زمان به صورت تدریجی به تعداد استارتاپ‌های خود افزود، به طوری که تا به امروز بیش از ۱۶ تیم و کسب‌وکار در شتاب‌دهنده بردیا راه‌اندازی شده‌ که البته ۱۳ مورد از این کسب‌وکارها با شکست مواجه شدند.

شتاب‌دهنده بردیا با تمرکز بر شاخه‌های آموزش، مشاوره و مربیگری توریسم و گردشگری، تبلیغات پخش و توزیع طراحی صنعتی سعی دارد تا به کسب‌وکارها و استارتاپ‌هایی که در این حوزه‌ها فعالیت می‌کنند کمک کند. هر چند این به این معنی نیست که فقط استارتاپ‌هایی با این موضوعات در بردیا پذیرفته می‌شود، شما می‌توانید در هر زمینه‌ای اقدام به ثبت‌نام در این شتاب‌دهنده نمایید.

شتاب‌دهنده بردیا همچون سایر شتاب‌دهنده‌ها در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد درصدی از سهام استارتاپ را به خود اختصاص می‌دهد. دوره شتاب‌دهی در بردیا بین ۸ تا ۱۰ ماه می‌باشد که البته ۲ ماه از این زمان مربوط به پیش شتاب‌دهی است که در صورت پذیرفته شدن وارد مرحله شتاب‌دهی می شوید و ۳۰ میلیون تومان به صورت سرمایه نقدی و خدماتی دیگر ( محیط کاری، اینترنت، کارگاه های آموزشی و … ) به تیم و استارتاپ شما تعلق می‌گیرد و در ازای این خدمات ۲۵ درصد از سهام کسب‌وکارتان را بردیا دریافت می‌کند.

جهت ورود به شتاب‌دهنده بردیا شما باید به قسمت «ورود به بردیا» مراجعه کنید و فرم مربوطه را پر کنید که پس از بررسی توسط تیم بردیا جلسه حضوری با شما برگزار می‌شود و در ادامه پس از بررسی ایده در صورت تایید آن وارد مرحله شتاب‌دهی می‌شوید.

شتاب‌دهنده تک (TAC)

مرکز شتاب‌دهی فناوری (شتاب‌دهنده تک) اولین شتاب‌دهنده ۱۰۰ درصد خصوصی ایران می‌باشد که در حوزه کسب‌وکار های اینترنتی فعالیت می‌کند. شتاب‌دهنده تک (TAC) که با هدف کمک به استارتاپ‌های ایرانی پای به عرصه وجود گذاشت، به تیم‌های پذیرفته شده در دوره‌های شتاب‌دهی، کمک می‌کند تا نیازهای موجود در بازار را بهتر بشناسند و استارتاپ خود را با سرعت بیشتری رشد دهند.

شتاب‌دهنده تک نیز همچون سایر شتاب‌دهنده‌های موجود در جهان در ازای خدماتی که ارائه می‌دهد درصدی را به عنوان شراکت در استارتاپ به خود اختصاص می‌دهد. شتاب‌دهنده تک با توجه به ارائه زیرساخت‌های لازم، فضای کار و سرمایه نقدی بین ۳۵ الی ۴۰ میلیون تومان ۱۵ درصد از سهام استارتاپ را دریافت می‌کند.

هر دوره در شتاب‌دهنده TAC شامل ۳ ماه برنامه فشرده است که شامل آموزش و راهنمایی در زمینه‌های مختلف می‌باشد. برنامه‌هایی شامل یادگیری نیازهای واقعی بازار، امور حقوقی و مالی و حسابداری مربوط به کسب‌وکارتان، ارائه ایده و محصولتان به سرمایه‌گذار که همه این موارد زیر نظر مربیان حرفه‌ای تک انجام می‌پذیرد.

جهت پذیرش در شتاب‌دهنده TAC لازم است در قسمت مربوط به پذیرش، فرم پذیرش را که شامل سوال‌هایی در مورد اعضای تیم، استارتاپ و کسب‌وکاری که می‌خواهید انجام دهید می‌باشد را پر کنید که پس از بررسی از جانب تک در صورت تایید شدن، مصاحبه‌ای به صورت حضوری با شما انجام می‌دهند و پس از تایید نهایی وارد دوره شتاب‌دهی می‌شوید.

شتاب‌دهنده تریگ‌آپ (Trig Up)

در این مرکز فرصت مناسبی برای تیم‌های صاحب ایده اجرایی فراهم می‌آید تا با استفاده از فضای ایجاد شده در TrigUp به تدوین و توسعه طرح خود پرداخته و با حضور اولیه در بازار، موفقیت آتی خود را به سرمایه‌گذاران و مشتریان نشان دهند. کارآفرینان با حضور در مرکز شتاب‌دهی حمایت از استارت‌آپ‌های ICT به توسعه شبکه ارتباطی خود پرداخته و ضمن حضور در بازار ضریب موفقیت آتی خود را افزایش می‌دهند. این شتاب‌دهنده وابسته به شرکت فناپ (زیرمجموعه بانک پاسارگاد) است و برنامه‌های خوبی را جهت حمایت از استارتاپ‌ها و ورود به بازار طراحی نموده است.

شتاب‌دهنده پرش

یکی دیگر از شتاب‌دهنده‌های بومی شتاب‌دهنده پرش می‌باشد که در حوزه‌های مختلف من جمله انرژی‌های نو، مد و لباس و پارچه، گردشگری، حمل‌ونقل و لجستیک، معدن، سلامت و پزشکی و بازیافت فعالیت دارد. این شتاب‌دهنده در شهر شیراز مستقر می‌باشد.

 

مرکز نوآفر

مرکز نوآفرینی فردا « فینوا» که پروژه جدید شرکت تجارت الکترونیکی ارتباط فرداست، فعالیت خود را در تاریخ ۱۲ بهمن‌ماه ۹۴، در برج فناوری دانشگاه امیرکبیر آغاز کرد.
شرکت ارتباط فردا، پیش از این نیز با برگزاری رویداد لین‌استارتاپ ماشین، راه‌اندازی فضای مشترک همکاری و برگزاری فستیوال تکران، رویکرد حمایتی از استارتاپ‌ها را در پیش گرفته بود و حالا در ادامه این روند، «فینوا» را راه‌اندازی کرد.
Finnova که مخفف Fintech Innovation Nova است، بر ۳ حوزه شتاب‌دهنده ، فضای همکاری مشترک و سرمایه‌گذاری ریسک‌پذیر، با شعار empowering the stars یا توانمندسازی ستاره‌ها تمرکز دارد که در قسمت شتاب‌دهنده، تمرکز خود را استارتاپ‌های مبتنی بر نوآوری‌های مالی گذاشته است؛ اما در محیط فضای همکاری مشترک خود، سعی دارد به ترویج فرهنگ کار گروهی بپردازد. به همین دلیل فضا را برای حضور همه تیم‌ها با تنوع بالای ایده، باز گذاشته است تا در کنار یکدیگر چالش‌های کار تیمی را تجربه کنند.

شتاب‌دهنده آی‌چیتا

شتاب‌دهنده آی‌چیتا اولین شتاب‌دهنده کشور در زمینه صنعت سرگرمی است که با تمرکز بر حوزه‌های انیمیشن، بازی‌های دیجیتال و اپلیکیشن‌های گیمی فای شده کار خود را بصورت رسمی از پائیز ۱۳۹۴ آغاز نموده است.

شتاب‌دهنده فناوری‌های همگرا (شزان)

این شتاب‌دهنده در حوزه فناوری‌های همگرا (NBIC) شامل: شناختی، زیستی، اطلاعات و نانو فعال می‌باشد.

شتاب‌دهنده پیشگامان

این شتاب‌دهنده اولین مرکز شتاب‌دهی رسمی شهر یزد می‌باشد.

شتاب‌دهنده فرهنگی قرآنی (شفق) (پایگاه اینترنتی ندارد)

این شتاب‌دهنده نخستین مرکز شتاب‌ذدهی با رویکرد فرهنگی، قرآنی در کشور می‌باشد. این مرکز، فعالیت خود را به صورت رسمی با برگزاری یک رویداد در روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت ۹۵ در مجموعه فرهنگی شهدای انقلاب اسلامی آغاز کرد.

شتاب‌دهنده مخابرات (مشاهیر) (پایگاه اینترنتی ندارد)

مرکز شتاب‌دهی مشاهیر اصفهان در شهر اصفهان در تاریخ ۲۵ اردیبهشت ۹۵ افتتاح گردیده است.

شتاب‌دهنده تیک

شتاب‌دهنده فناوری TIC یک مرکز  جهت سرمایه‌گذاری و شتاب‌دهی استارتاپ‌های حوزه فناوری می‌باشد، در این مرکز با در خدمات مدیریت فناوری ارایه می‌گردد و تمرکز آن بر روی ایده های حوزه ICT می‌باشد. این شتاب‌دهنده به منظور تسهیل مسیر کارآفرینی در پارک علم و فناوری کرمانشاه مستقر می‌باشد.

مرکز شتاب‌دهنده نوآوری کمان

این شتاب‌دهنده هر سال را به ۴ چرخه شتاب‌دهی تقسیم کرده و در هر چرخه حداقل یک رویداد توام با مشاوره، آموزش و شبکه‌سازی را سرمایه‌گذاری می‌کند. هر چرخه، یک برنامه ۳ ماهه است که از بارش و انتخاب ایده، شتاب‌دهی و روز ارائه نهایی برای سرمایه‌گذاران تشکیل شده است

نکته: لیست به روز رسانی می گردد

درباره ی Hamidreza

یک دیدگاه

  1. کلرید آمونیوم

    سایت زیبایی است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *